Czym się charakteryzują opony zimowe
Sezonowa wymiana opon nie jest wymagana przez prawo, jednak właściciele pojazdów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo jazdy. Z roku na rok coraz więcej kierowców zmienia opony z letnich na zimowe, gdy temperatury zaczynają spadać, i z zimowych na letnie, kiedy zbliża się okres wiosenny. Niekiedy jeszcze nadal można spotkać się ze sceptycznymi opiniami na ten temat, na szczęście należą one do rzadkości. Liczne badania i testy potwierdzają, że sezonowa wymiana opon to konieczność. Wynika to przede wszystkim z tego, że skład mieszanki oraz specyfika opon zimowych różni się od tych przeznaczonych na lato. Są one zaprojektowane i stworzone do zastosowania w odmiennych warunkach środowiskowych.
To, czego nie widać gołym okiem
Wiele różnic między oponą zimową a letnią nie jest widocznych na pierwszy rzut oka. Dotyczy to przede wszystkim materiału, z jakiego wyprodukowana została opona. W składzie mieszanki ogumienia zimowego znajduje się znacznie więcej krzemionki, przez co jest bardziej elastyczna i nie twardnieje w niskich temperaturach. Dzięki temu zapewnia optymalną miękkość i elastyczność nawet wtedy, gdy temperatury spadają mocno poniżej 0°C. A to z kolei przekłada się na większą przyczepność oraz bezpieczeństwo podczas jazdy.
Cechy opon zimowych, które zauważysz od razu
Jest też wiele takich cech opon zimowych, które można zauważyć już na pierwszy rzut oka. Dotyczy to przede wszystkim bieżnika, czyli najważniejszego elementu zewnętrznego w każdej oponie. W ogumieniu zimowym bieżnik jest znacznie bardziej agresywny – ma wiele nacięć, rowków, lamelek. Dzięki temu podczas jazdy opona “wgryza” się w śnieg, zapewniając przy tym optymalną przyczepność, która zimą odgrywa kluczową rolę. Oprócz tego kanał centralny opony jest dość szeroki, co z kolei wpływa na lepsze odprowadzanie błota pośniegowego oraz wody.
Warto przy tym pamiętać, że jazda w oponach zimowych latem nie jest zalecana również ze względu na fakt, że takie ogumienie będzie narażone na błyskawiczne zużycie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |